poniedziałek, 1 listopada 2010

[Peru] Indianie Mashco-Piro, region Madre de Dios.


Jak donoszą peruwiańskie media w poniedziałek 25 października 14 letni chłopiec, mieszkaniec miejscowości Monte Salvado został poważnie ranny w wyniku ataku Indian pochodzących najprawdopodobniej z pozostającej w dobrowolnej izolacji populacji Mashco-Piro. Zdarzenie miało miejsce nad rzeką Piedras w regionie Madre de Dios w płd-wsch Peru.

Sam przebieg wydarzeń jest w mediach przedstawiany w różnych wariantach. W najpopularniejszej wersji chłopiec został zaatakowany będąc w towarzystwie swoich bliskich z którymi naprawiał łódź.

Przedstawiciele lokalnej organizacji indiańskiej FENAMAD relacjonują, że to pierwszy taki wypadek w tym regionie. Ich zdaniem Indianie najprawdopodobniej chcieli w ten sposób zamanifestować swoją niechęć wobec obcych wkraczających na zamieszkiwane przez nich terytoria. O tej porze roku zbierają oni jaja żółwie na plażach i być może poczuli się zagrożeni obecnością obcych – mówi Jaime Corisepa. Ze względu na obecność izolowanych grup Mashco-Piro w 2002 roku utworzono na tych terenach rezerwat a w 2009 całkowicie zabroniono wydobywania na tym obszarze ropy. Niestety powszechnie wiadomo o nielegalnym wyrębie drzew na terenie rezerwatu co wymusza migrację izolowanych Mashco-Piro na stronę brazylijską.

Obecnie ranny chłopiec znajduje się w szpitalu Santa Rosa de Puerto Maldonado gdzie poddany został opiece lekarskiej. Jego stan lekarze uznają za poważny ale stabilny.
Poniżej umieszczamy filmik (dość słabej jakośći) w języku hiszpańskim.


Miekszańcy Monte Salvado twierdzą ze izolowani Mashco-Piro potrafią zakradać się na ich poletka podkradając uprawy. Przedstawiciele FENAMAD są zaniepokojeni tymi zeznaniami ponieważ w wyniku tak bliskich kontaktów z pozostającą w izolacji grupą Indian może dojść do zainfekowania ich chorobami które mogą zdziesiątkować całą populacje.
FENAMAD domaga się aby rządowa agenda do spraw Indian INDEPA wzięła odpowiedzialność za ochronę zarówno pozostających w izolacji Mashco-Piro jak i okolicznej ludności indiańskiej zamieszkującej sąsiednie z nimi tereny.

Opracowane na podstawie:
http://www.survivalinternational.org
http://www.cnr.org.pe
http://www.andina.com.pe
http://elcomercio.pe

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz