poniedziałek, 26 lipca 2010

O niezwykłym pojeździe misjonarzy w Amazonii...

W Internecie pojawiły się sensacyjne wzmianki o niezwykłym pojeździe amerykańskich misjonarzy, który nie tylko jeździ ale też...lata. Jak donoszą reporterzy Onetu ten niezwykły samochód powstał w stanach zjednoczonych by pomóc dotrzeć misjonarzom w niedostępne zakątki dżungli amazońskiej:
"Kiedy nie będzie już możliwości przejechania, samochód wzbije się w powietrze. Potrzebuje na to 70 metrów rozbiegu i 5 minut na transformację. Steve Saint wpadł na pomysł stworzenia latającego samochodu po tym, jak przez wiele lat przebywał wśród Indian z Amazonii."

Źródło: Onet

Chcielibyśmy w ramach ciekawostki dla naszych czytelników uzupełnić te wzmianki o kilka informacji. Otóż pomysłodawca latającego samochodu Steve Saint jest synem słynnego misjonarza Nate Sainta który w 1956 roku wraz z 4 innymi misjonarzami usiłowali nawiązać pokojowy kontakt z pozostającą wówczas w izolacji lokalną grupą Indian Waorani. Niestety „operacja Auca” nie powiodła się i cała piątka zginęła. Historia ta została już opisana i kilkukrotnie zekranizowana. Ostatnio pojawił się film dokumentalny bezpośrednio referujący przebieg wydarzeń.

Dziś Steve Saint założyciel Fundacji I-TEC (Indigenous People’s Technology and Education Center) angażuje się w szereg projektów, które jego zdaniem mogą pomóc ludziom takim jak Indianie Waorani. Chociażby w produkcje takich to pojazdów jak Maverick...


Poniżej umieszczamy filmik ze strony Fundacji w którym znajdują się oryginalne fragmenty nagrań z "operacji Auca". Film jest ciekawy również ze względu na przekaz...

wtorek, 20 lipca 2010

[Peru]Konferencja w sprawie tzw. ludności pozostającej w dobrowolnej izolacji - ustalenia.

Znane są już wyniki obrad konferencji w sprawie tzw. ludności pozostającej w dobrowolnej izolacji, która odbyła się 07.07.10 w peruwiańskim mieście Pucallpa. Jak donosi Servindi, wśród wielu ustaleń do najważniejszych należą:
· Zobowiązanie przedstawicieli rządu z regionu Ucayali do uzyskania wsparcia finansowego dla projektów związanych z ochroną ludności indiańskiej pozostającej w tzw. izolacji.
· Utworzona zostanie grupa badawcza, która będzie odpowiedzialna za opracowanie merytorycznego programu na temat problematyki PIAV (pueblos indígenas en aislamiento voluntario)
· Członkami grupy roboczej będą min. przedstawiciele: rządu w regionie Ucayali, SERNAPu, regionalnej organizacji AIDESEpu (ORAU), biura rzecznika praw obywatelskich oraz organizacji pozarządowych takicj jak ProNaturaleza i IBC;
· Pojawiły się wnioski o zaproszenie do gruby roboczej również przedstawicieli INDEPA, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i innych przedstawicieli rządu.
· Grupa badawcza odbyła już swoje pierwsze zebranie dnia 08.07.10.
· W efekcie pierwszego zebrania ustalono, że należy powiadomić Ministerstwo Transportu i Komunikacji o negatywnym oddziaływaniu na środowisko i społeczeństwo projektu budowy połączenia lądowego pomiędzy miejscowościami Pucallpa i Cruzeiro do Sul. Projekt kreśli drogę przez obszary chronione lub zgłoszone do ochrony takie jak Sierra del Divisor czy rezerwat terytorialny Indian Isconauha, na których to obszarach istnieją dowody na obecność tzw. izolowanych Indian.
· W planach jest również przeprowadzanie warsztatów informujących o założeniach i celach programu wsparcia dla tzw. ludności pozostającej w dobrowolnej izolacji.

Konferencje podsumowano odwołaniem do wydarzeń z ubiegłego roku kiedy to 31 marca rząd peruwiański powołał własną komisję do spraw tzw. ludności pozostającej w dobrowolnej izolacji (PIAV). Niestety odbywała się ona za zamkniętymi drzwiami, bez uwzględnienia pozarządowych obserwatorów i liderów organizacji indiańskich.

Żródło: http://www.servindi.org

czwartek, 15 lipca 2010

[Paragwaj] Nowe świadectwa obecności Indian Ayoreo-Totobiegosode.


Jak donosi Survival International, są nowe dowody na obecność lokalnej grupy Indian Ayoreo-Totobiegosode pozostającej w dobrowolnej izolacji na obszarach przeznaczonych do wylesienia pod koncesją firmy Yaguarete Pora S.A.
Pojawiły się wzmianki o mężczyźnie, który uciekając ze swojego obozowiska wędrownego pozostawił upolowaną przygotowaną do pieczenia zwierzynę i naczynia z gliny.
Przypuszcza się, że mężczyzna jest przedstawicielem lokalnej nieznanej grupy Indian Ayoreo-Totobiegosode, która pozostaje w dobrowolnej izolacji. Ta grupa Indian, to najprawdopodobniej jedyny przypadek ludności pozostającej w dobrowolnej izolacji poza obszarem lasu tropikalnego w Ameryce Południowej. Zamieszkują oni tereny na pograniczu Boliwi i Paragwaju. Ostatnimi laty stracili wiele ziemi sprzedanej przez rząd firmie Yaguarete Pora S.A.

Człowiek ten był spostrzeżony na południe od obszarów wykupionych przez koncern. Liderzy Indian Ayoreo wystosowali list do rządu w sprawie zaistniałego incydentu. Yaguarete Pora S.A. zostało już niedawno ukarane grzywną wysokości 16 tyś dolarów za ukrywanie informacji o istnieniu nieznanej grupy Indian Ayoreo-Totobiegosode na terenach o których koncesje się ubiegali.

Wylesiany region zamieszkiwany najprawdopodobniej przez izolowane grupy Indian Ayero-Totobiegosode należy do obszarów objętych ochroną w ramach światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO.

Źródło: http://www.survivalinternational.org
http://news.mongabay.com

wtorek, 6 lipca 2010

[Peru]Konferencja w sprawie tzw. ludności pozostającej w dobrowolnej izolacji.


7 lipca 2010 odbędzie się w miejscowości Pucallpa w Peru konferencja na temat tzw. ludności pozostające w dobrowolnej izolacji. Spotkanie organizowane jest z inicjatywy dwóch głównych organizacji zajmujących się w Peru tą problematyką: organizację regionalną AIDESPu w regionie Ucayali (ORAU), Instituto del Bien Comun (IBC) przy współpracy z rzecznikiem praw obywatelskich i przedstawicielami rządu z regionu Ucayali.
W regionie Ucayali znajdują się trzy z pięciu zaproponowanych przez AIDESEP projektów rezerwatów dla Indian pozostających w izolacji.

Autorzy przedstawiają cele konferencji w następujący sposób:

1. Zaproponowanie wspólnego [z rządem] programu pracy nad problematyką ludności pozostającej w dobrowolnej izolacji (PIAV). Wzmocnienie skuteczności działania i zdolności do wykonywania i ochrony praw ludów tubylczych w celu promowania idei wzajemnego poszanowania, dialogu i poszukiwania kompromisu.

2. Kampania informacyjna przybliżająca problematykę tzw. ludności pozostającej w dobrowolnej izolacji (PIAV).

3. Wsparcie rozwoju Rezerwatów Terytorialnych dla Indian Murunahua, Isconauha i Mashco-Piro a przede wszystkim utworzenie Rezerwatu Terytorialnego dla Indian Cacataibo. Istotne jest również monitorowanie punktów kontrolnych przy wsparciu lokalnych władz.

4. Rozpowszechnianie na poziomie lokalnym i regionalnym, z naciskiem na regionalny wymiar mechanizmów prawnych utworzonych w celu ochrony tzw. ludności pozostającej w dobrowolnej izolacji (PIAV).

5. Koordynacja z INDEPA wielosektorowych działań na rzecz realizacji planu ochrony tzw. ludności pozostającej w dobrowolnej izolacji (PIAV) w regionie Ucayali.

Źródło: http://www.servindi.org

sobota, 3 lipca 2010

[Peru] Pozew AIDESEPu oddalony.


Trybunał Konstytucyjny w Peru oddalił pozew ADESEPu przeciwko działalności firm Reosurces Barrett Corporation i Repsol YPF. Pozew wniesiono w celu zablokowania wydobycia ropy w blokach 67 i 39 przy granicy peruwiańsko-ekwadorskiej w stanie Loreto. Głównym argumentem przeciwko wstrzymaniu działalności wydobywczej obok zagrożenia dla środowiska była udokumentowana obecność na tych obszarach tzw. ludności pozostającej w dobrowolnej izolacji.
AIDESEP zażądał aby Ministerstwo Energii i Górnictwa zakazało lub wstrzymało działalność wspomnianych firm na tych terenach do czasu przeprowadzenia dokładnych badań nad obecnością ludności izolowanej na tym obszarze. Jednocześnie organizacja dąży do uchylenia licencji firmom Reosurces Barrett Corporation i Repsol YPF na eksploatacje bloków 67 i 39. Argumentowano, że PetroPeru nadało licencje bez poszanowania międzynarodowego prawa, a dokładnie konwencji 169 Międzynarodowej Organizacji Pracy.
Trybunał konstytucyjny orzekł, że roszczenia AIDESEPu są bezzasadne gdyż „nie jest możliwe zniesienie uprzednio nadanej licencji firmom, które już są zaangażowane w eksploatacje surowców na danym terenie” ponieważ „oznaczało by to utrate wartości inwestycji poczynionych do tej pory przez firmy”.
Rzecznicy prasowi firm Reosurces Barrett Corporation i Repsol YPF oficjalnie poddają w wątpliwość istnienie tzw. ludności pozostającej w dobrowolnej izolacji sugerując, że społeczności takie są wymysłem ekologów.

Źródło: http://www.radiopower.com.pe