wtorek, 20 lipca 2010

[Peru]Konferencja w sprawie tzw. ludności pozostającej w dobrowolnej izolacji - ustalenia.

Znane są już wyniki obrad konferencji w sprawie tzw. ludności pozostającej w dobrowolnej izolacji, która odbyła się 07.07.10 w peruwiańskim mieście Pucallpa. Jak donosi Servindi, wśród wielu ustaleń do najważniejszych należą:
· Zobowiązanie przedstawicieli rządu z regionu Ucayali do uzyskania wsparcia finansowego dla projektów związanych z ochroną ludności indiańskiej pozostającej w tzw. izolacji.
· Utworzona zostanie grupa badawcza, która będzie odpowiedzialna za opracowanie merytorycznego programu na temat problematyki PIAV (pueblos indígenas en aislamiento voluntario)
· Członkami grupy roboczej będą min. przedstawiciele: rządu w regionie Ucayali, SERNAPu, regionalnej organizacji AIDESEpu (ORAU), biura rzecznika praw obywatelskich oraz organizacji pozarządowych takicj jak ProNaturaleza i IBC;
· Pojawiły się wnioski o zaproszenie do gruby roboczej również przedstawicieli INDEPA, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i innych przedstawicieli rządu.
· Grupa badawcza odbyła już swoje pierwsze zebranie dnia 08.07.10.
· W efekcie pierwszego zebrania ustalono, że należy powiadomić Ministerstwo Transportu i Komunikacji o negatywnym oddziaływaniu na środowisko i społeczeństwo projektu budowy połączenia lądowego pomiędzy miejscowościami Pucallpa i Cruzeiro do Sul. Projekt kreśli drogę przez obszary chronione lub zgłoszone do ochrony takie jak Sierra del Divisor czy rezerwat terytorialny Indian Isconauha, na których to obszarach istnieją dowody na obecność tzw. izolowanych Indian.
· W planach jest również przeprowadzanie warsztatów informujących o założeniach i celach programu wsparcia dla tzw. ludności pozostającej w dobrowolnej izolacji.

Konferencje podsumowano odwołaniem do wydarzeń z ubiegłego roku kiedy to 31 marca rząd peruwiański powołał własną komisję do spraw tzw. ludności pozostającej w dobrowolnej izolacji (PIAV). Niestety odbywała się ona za zamkniętymi drzwiami, bez uwzględnienia pozarządowych obserwatorów i liderów organizacji indiańskich.

Żródło: http://www.servindi.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz